Karaluchy, prusaki – zwalczanie karaluchów, likwidacja, odkaraluszanie

Karaluchy i prusaki to pospolicie występujące w Polsce szkodniki z rzędu karaczanów (Dictyoptera). Powszechnie spotykane są w miejscach przetwórstwa i obróbki żywności, a także w budynkach wielorodzinnych. Żyją stadnie i prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia chowają się w miejscach izolujących je od światła, by po zapadnięciu zmroku opuścić swe kryjówki w poszukiwaniu żywności. Duża dokuczliwość powoduje, że wiele osób szuka skutecznych sposobów na zwalczanie karaluchów i prusaków.

zwalczanie karaluchów

Prusak żerujący nocą na ścianie (źródło: OLPEST SERWIS)

Karaluchy, podobnie jak prusaki są nosicielami wielu groźnych chorób i pasożytów, a dodatkowo, ich odchody i porzucone pancerzyki zanieczyszczają żywność, wywołują silne reakcje alergiczne i są źródłem charakterystycznego odoru. Do naszych domów dostają się m.in. rurami kanalizacyjnymi, wentylacją i pęknięciami w ścianach. Karaluchy lub prusaki mogą się przemieszczać także z transportami żywności lub z naszymi zakupami, bagażami, ubraniami.

W pobliżu źródeł żywności, ciepła i wody mogą bytować przez cały rok. Żerują głównie nocą i sprytnie chowają się natychmiast po zapaleniu światła, stąd często trudno określić ich liczebność. Poprawne zwalczanie karaluchów i prusaków zależy przede wszystkim od właściwej oceny wielkości populacji, gatunku oraz miejsca w którym występują. Główne metody zwalczania karaczanów to oprysk i żelowanie.

OPIS – jak wygląda karaluch i prusak

Karaczan wschodni (tzw. karaluch, łac. Blatta orientalis)

karaluchy olsztyn

Karaczan wschodni (źródło: http://ukrbin.com/show_image.php?imageid=59326)

 

 

Mierzy od 20-24 mm i ma ubarwienie zbliżone do czerni. Dobrze wspina się po szorstkich pionowych powierzchniach, słabiej po gładkich. Zdecydowanie rzadziej spotykany w Polsce niż karaczan prusak. Samice produkują 5 kokonów (mieszczących po 16 jaj) w miesięcznych odstępach, które przytwierdzane są w pobliżu źródła żywności. Po procesie dojrzewania, który może trwać nawet 2 lata, dorosłe osobniki żyją ok. 4-5 miesięcy. Tak długi okres rozwoju sprawia, że populacje nie osiągają dużych rozmiarów. Co za tym idzie owady są stosunkowo rzadko spotykane.

 

 

 

Karaczan prusak (łac. Blattella germanica)

zwalczanie prusaków olsztyn

Karaczan prusak

 

 

Jest mniejszy od karaczana wschodniego i osiąga 10-15 mm. Charakteryzuje go żółtobrązowa, nieco bursztynowa barwa oraz dwa ciemniejsze, podłużne paski na grzbiecie zlokalizowane zaraz za głową. Potrafią doskonale wspinać się zarówno po szorstkich jak i gładkich powierzchniach. Składają do 8 kokonów w miesięcznych odstępach . Każdy kokon zawiera nawet 30 jaj i jest dźwigany przez samice prawie do samej chwili wyklucia. Dzięki temu jaja są chronione przed czynnikami zewnętrznymi przed długi czas, a krótki odstęp od złożenia kokonu do wyklucia pozwala na umieszczenie go w pobliżu źródeł ciepła i wody. Nimfy są gotowe do dalszego rozwoju.

 

 

 

PO CZYM ROZPOZNAĆ PROBLEM?

  • – Widzisz coś co przypomina zmieloną kawę? To mogą być odchody karaluchów. Należy również szukać fragmentów pancerzy, kokonów.
  • – W okolicy gniazd i skupisk owadów, np. zawiasy, szafki często znajdziemy brązowe zabrudzenia.
  • – Owady żerują głównie nocą i rozbiegają się natychmiast po zapaleniu światła.
karaluchy olsztyn

Odchody i odnóża prusaków w szafce łazienkowej (źródło: OLPEST SERWIS)

 

ZWALCZANIE KARALUCHÓW

Zwalczanie karaluchów przeważnie wykonujemy jedną z dwóch metod: żelową lub opryskową. W niektórych przypadkach posługujemy się także zamgławianiem ULV.

odkaraluszanie olsztyn

Nimfy prusaka spożywają żel tuż obok swego gniazda (źródło: OLPEST SERWIS)

Z naszych doświadczeń wynika, iż najskuteczniejsza oraz najbardziej ekonomiczna jest metoda żelowa. Sprawdza się zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej, a także w zakładach produkujących żywność. Klienci bardzo cenią sobie wyniki jakie osiągamy dzięki użyciu profesjonalnych żelów owadobójczych niemieckiej produkcji o efekcie kaskadowym (1 otruty żelem karaluch uśmierci 1000 innych osobników). Wartością dodaną tej metody jest brak konieczności wychodzenia z domu, chowania żywności, wietrzenia, zmywania…  Wystarczy jedna aplikacja, by uwolnić się od problemu na dobre. Żel zachowuje właściwości owadobójcze nawet do 6 miesięcy co stanowi o wyższości tej metody nad opryskiem (preparaty do oprysku działają maksymalnie 1,5 miesiąca). Dzięki temu żele idealnie nadają się do zabezpieczania mieszkań, gdy karaluchy lub prusaki przechodzą do mieszkania od sąsiadów lub z klatki, zsypów.

karaluchy olsztyn

Prusaki w trakcie konsumpcji żelu (źródło: OLPEST SERWIS)

Metoda oprysku polega z kolei na aplikacji preparatów mikrokapsułkowanych. Oznacza to, że po wyschnięciu cieczy roboczej na opryskanych powierzchniach substancja aktywna pozostaje zamknięta w mikroskopijnych bańkach. Karaluchy przemieszczając się, nanoszą mikrokapsułki na swoje ciało ale nie giną od razu. Substancja przenika do ich organizmu powoli. Dzięki temu owady mają czas by wrócić do gniazda i tam ocierając się o powierzchnie i inne osobniki roznoszą mikrokapsułki między sobą. Aplikację należy powtórzyć przynajmniej 1 raz, po 3-4 tygodniach od pierwszej.

Na usługę żelowania udzielamy gwarancji.

 

 

 

Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą naszego sklepu: https://www.sklep.olpest.pl/zwalczanie-prusakow-i-karaluchow-c-1_2_5.html

 

 

Tagi: zwalczanie prusaków, odkaraluszanie. zwalczanie karaluchów Olsztyn. likwidacja karaluchów. usuwanie karaluchów. odkaraluszanie Ostróda. warmińsko-mazurskie. karaluchy Nidzica. dezynsekcja Szczytno. deratyzacja Olsztyn. dezynfekcja Olsztyn. ozonowanie.