Usuwanie gniazd os i szerszeni

Likwidacja gniazd os Olsztyn

USUWANIE GNIAZD OS I SZERSZENI – ZAGROŻENIA

Osy i szerszenie to niebezpieczne insekty błonkoskrzydłe, które szczególnie dokuczliwe stają się pod koniec lata. Pierwsze gniazda można zaobserwować jednak nawet już wczesną wiosną. Ich uciążliwość zależna jest od umiejscowienia gniazd.

Niestety królowe często zakładają gniazda w najbliższym otoczeniu człowieka. Najczęściej np. w podbitce dachu, szczelinach ścian, wiatach, ambonach, poddaszach, a nawet w ziemi lub stercie liści lub trawy. Poszukując budulca do budowy gniazd, uszkadzają konstrukcje drewniane. Zdarza się, że w poszukiwaniu atrakcyjnych pokarmów wchodzą w bezpośredni kontakt z człowiekiem. Szerszenie bywają uciążliwe także nocą gdyż przyciąga je sztuczne oświetlenie, np. halogenów lub żarówek wewnątrz mieszkań i domów. Tym samym stwarzają zagrożenie dla naszych bliskich i nas samych. 

Użądlenie osy lub szerszenia może spowodować niedrożność dróg oddechowych, a co za tym idzie – śmierć. Osoby uczulone mogą również dostać wstrząsu anafilaktycznego, spowodowanego dużą ilością wyzwalającego alergię jadu. 

FACHOWA I BEZINWAZYJNA LIKWIDACJA GNIAZD OS I SZERSZENI

Usuwanie gniazd os oraz szerszeni należy traktować bardzo poważnie i najlepiej zlecać je fachowcom. Źle dobrana metoda może spowodować nagły wzrost agresji owadów. Z drugiej strony brak odpowiedniego sprzętu BHP stanowi duże zagrożenie dla osoby wykonującej likwidację oraz innych osób w otoczeniu. W szczytowym momencie rozwoju gniazdo liczy nawet 20 tys. osobników. Te zaś mogą ruszyć do ataku w obronie siedliska.

Usuwanie gniazd os

Zanim przystąpimy do usuwania gniazda zbieramy jak największą ilość potrzebnych informacji. Zazwyczaj wystarczy wywiad telefoniczny, czasem możemy poprosić Państwa o wysłanie zdjęcia gniazda lub jego przybliżonej lokalizacji. W bardziej skomplikowanych sytuacjach, co do których mamy wątpliwości konieczna jest wizja lokalna i ocena problemu przez naszego technika na miejscu. W 99% przypadków gniazda os i szerszeni usuwamy bezinwazyjnie dla konstrukcji budynku (chemiczna neutralizacja). Najczęściej jednak wymagana jest ostrożność przez minimum 24 godziny, gdyż osy i szerszenie mogą być jeszcze aktywne przez ten czas.

W naszych działaniach posiłkujemy się profesjonalnymi środkami i metodami usuwania gniazd szerszeni oraz os. Priorytetem jest bezpieczeństwo nasze i naszych Klientów, dlatego używamy skafandrów chroniących przed atakiem insektów. Ponadto dysponujemy teleskopową lancą umożliwiającą dotarcie do wysoko położonych miejsc. W trudnych przypadkach posługujemy się zamgławiaczami ULV i termicznymi w celu eliminacji gniazd ukrytych w szczelinach lub podbitkach, bądź stosujemy produkty o bardzo dobrych właściwościach penetracyjnych.

Warto pamiętać, że osy zazwyczaj nie zasiedlają tego samego gniazda. Wraz z nadejściem zimy wszystkie robotnice giną, zaś przyszłe królowe zimują w korze drzew, dachach, szczelinach i otworach. Oznacza to, że zimą możemy sami bezpiecznie usunąć stare gniazdo, bez obaw ataku ze strony owadów. Wraz z nadejściem wiosny i lata należy jednak zachować ostrożność, gdyż królowe mogą zakładać gniazda w bezpośredniej bliskości dawnych siedlisk lub rzadziej wykorzystać stare gniazdo do budowy nowego.

ZASIĘG USŁUG

Oferujemy bezpieczne, szybkie i fachowe usuwanie gniazd os i szerszeni w okolicy miejscowości: Olsztyn, Olsztynek, Szczytno, Barczewo, Biskupiec, Mrągowo, Lidzbark Warmiński, Morąg, Elbląg, Ostróda, Iława, Nidzica, Mława.

Zapraszamy do kontaktu.