Ozonowanie

Ozonowaniem nazywamy zabieg dezynfekcji lub dezodoryzacji pomieszczeń bądź pojazdów przy użyciu ozonu. Metoda niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala na tzw. suchą dezynfekcję bez użycia środków chemicznych nanoszonych w postaci roztworów. Jednym ozonowaniem pozbywamy się w tym samym czasie brzydkich zapachów, alergenów, roztoczy, bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, a w pomieszczeniach pozostaje przyjemny, świeży zapach.

Ozonowanie

Jak działa ozon?

Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, składającym się z trzech połączonych atomów tlenu (O3). Cząsteczki ozonu wykazują ogromną reaktywność z różnorodnymi związkami organicznymi znajdującymi się w pomieszczeniach. Szacuje się, że w stosunku do bakterii działa 3000 razy szybciej i 50 razy skuteczniej od chloru. Jego ogromną zaletą jest biodegradowalność, po ok. 20 minutach od wygenerowania cząsteczka ozonu rozpada się, tworząc tlen (O2). Nie tworzy przy tym żadnych trwałych, szkodliwych związków. Wręcz przeciwnie.

Dzięki działaniu ozonu rozbija się wiązania niepożądanych związków organicznych (zapachy, alergeny, mikroby) i trwale unieszkodliwia.

Ozonowanie pomieszczeń i pojazdów

Ozonowanie przeprowadzamy przy użyciu bardzo wydajnych przenośnych generatorów ozonu polskiej produkcji. Należy uważać na firmy, świadczące usługi przy użyciu „generatorów” za kilkaset złotych dostępnych na popularnych serwisach aukcyjnych. Są to chińskie urządzenia nie produkujące wystarczających stężeń do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Ozon powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych mających miejsce w urządzeniu i wprowadzany jest do atmosfery pomieszczenia lub pojazdu. Stosując środki ochrony osobistej stężenie ozonu stale monitorujemy, aby mieć pewność dezynfekcyjnego działania.

Czas ozonowania zależny jest od takich czynników jak wysokość i metraż pomieszczeń, przyczyna ozonowania, planowane stężenie ozonu.

Kto powinien korzystać z ozonowania?

Zabiegi ozonowania polecane są przede wszystkim osobom podatnym na infekcje, chorym na choroby zakaźne, alergikom, ale także w sytuacjach powodujących powstanie brzydkich zapachów. Pamiętajmy, że ozonowanie zapewnia nam:

– usuwanie wirusów, bakterii;

– usuwanie roztoczy i alergenów;

– usuwanie zapachu dymu papierosowego, dymu po pożarze;

– odgrzybianie klimatyzacji;

– odświeżanie zapachu w mieszkaniu, biurze, hotelu, aucie;

– odgrzybianie domów, mieszkań, pomieszczeń;

– usuwanie brzydkich zapachów o różnym pochodzeniu (np. po osobie zmarłej);

Należy pamiętać, że ozonowanie w dużym stopniu wyjaławia nasze otoczenie więc nie powinno być przeprowadzane zbyt często (zaleca się 1 raz na 3 miesiące).

Ozonowanie Olsztyn – cennik

Koszt ozonowania ustalany jest zawsze indywidualnie i zależy od łącznej powierzchni poddanej zabiegowi jak też jego przyczyny.