Gniazda os i szerszeni

Likwidacja gniazd os Olsztyn

USUWANIE GNIAZD OS I SZERSZENI – ZAGROŻENIA

Osy i szerszenie to insekty, które szczególnie dokuczliwe stają się pod koniec lata. Pierwsze gniazda można zaobserwować jednak nawet już wczesną wiosną. Ich uciążliwość zależna jest od umiejscowienia gniazd. 

Niestety królowe często zakładają gniazda w najbliższym otoczeniu człowieka, np. podbitce dachu, szczelinach ścian, wiatach, ambonach, poddaszach. Poszukując budulca do budowy gniazd, uszkadzają konstrukcje drewniane, zaś w poszukiwaniu atrakcyjnych pokarmów mogą wchodzić w bezpośredni kontakt z człowiekiem. Tym samym stwarzają duże zagrożenie dla naszych bliskich i nas samych. 

Użądlenie osy może spowodować niedrożność dróg oddechowych, a co za tym idzie – śmierć. Osoby uczulone mogą również dostać wstrząsu anafilaktycznego, spowodowanego dużą ilością wyzwalającego alergię jadu.

LIKWIDACJA GNIAZD OS I SZERSZENI

Likwidację gniazd należy zawsze traktować bardzo poważnie i najlepiej zawsze zlecać je fachowcom. Nieadekwatna metoda może spowodować nagły wzrost agresji owadów. W szczytowym momencie rozwoju gniazda liczy ono nawet 20 tys. osobników, które mogą ruszyć do ataku w obronie swego siedliska.

Dysponujemy profesjonalnymi środkami i metodami usuwania gniazd szerszeni oraz os. Priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego używamy skafandrów chroniących przed atakiem insektów. Ponadto dysponujemy teleskopową lancą umożliwiającą dotarcie nawet do wysoko położonych miejsc. W trudnych przypadkach posługujemy się zamgławiaczami ULV i termicznymi w celu eliminacji gniazd ukrytych w szczelinach lub podbitkach.

Należy pamiętać, że osy nigdy nie zasiedlają tego samego gniazda. Wraz z nadejściem zimy robotnice giną, zaś królowe zimują w korze drzew, dachach, szczelinach i otworach. Oznacza to, że zimą możemy sami bezpiecznie usunąć stare gniazdo, bez obaw ataku ze strony owadów. Wraz z nadejściem wiosny i lata należy jednak zachować ostrożność, gdyż królowe mogą zakładać gniazda w bezpośredniej bliskości dawnych siedlisk.