Dezynfekcja COVID-19 – odkażanie z koronawirusa – skuteczna profilaktyka i dezynfekcja

Czym jest SARS-CoV-2?

SARS-CoV-2 jest nowym rodzajem koronawirusa osłonkowego RNA. Stwierdzony był po raz pierwszy pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Wirus z Chin wywołuje chorobę układu oddechowego o nazwie COVID-19 (ang. Coronavirus Disease 2019) prowadzącą do zapalenia płuc oraz ostrej niewydolności oddechowej, a w ciężkich przypadkach także śmierci. Dezynfekcja COVID – 19 powinna być przeprowadzona wszędzie tam gdzie stwierdzono obecność osoby zakażonej.

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a zakażeniom sprzyja długi czas inkubacji do wystąpienia pierwszych objawów. Aktualne badania wskazują, że choroba zakaźna objawia się najczęściej dopiero po upływie 5 dni od zarażenia wirusem.

Koronawirus w Polsce jest wciąż w fazie wzrostu na co wskazują statystyki zakażeń. Na podstawie danych z kraju i ze świata trudno oszacować kiedy pandemia ustanie czy nawet zwolni tempo. Pojawiające się co pewien czas nowe mutacje są bowiem coraz bardziej zaraźliwe.

 

Dlaczego warto odkazić pomieszczenie po SARS-CoV-2? Czy dezynfekcja COVID – 19 jest potrzebna?

W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem, należy bezwzględnie przeprowadzić profesjonalną dekontaminację i dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywała zakażona osoba. Zgodnie z aktualną wiedzą wirus może przeżyć poza organizmem człowieka od kilku godzin do kilku dni. Może on bytować na przedmiotach codziennego użytku, klamkach, poręczach, powierzchniach jak ściany, podłogi, blaty.

Pamiętajmy, że nowy wirus to zupełne inny rodzaj zagrożenia. W ciężkich przypadkach wymagana jest hospitalizacja, a u osób z grupy zwiększonego ryzyka bardzo prawdopodobna jest śmierć. COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, najgorzej przechodzą osoby w podeszłym wieku oraz z przewlekłymi chorobami. Stwierdzono również, że u osób wyzdrowiałych z COVID-19 występują nieodwracalne zmiany w płucach, podobne do uszkodzeń powstałych w wyniku gruźlicy, a także inne ogólnoustrojowe dysfunkcje.

Dezynfekcja pomieszczeń po koronawirusie jest zadaniem dla profesjonalnych firm. Dezynfekcja COVID – 19 Wymaga użycia specjalistycznego sprzętu ochronnego (maski pełnotwarzowe z filtropochłaniaczami, kombinezony, obuwie ochronne, rękawice), a także sprzętu (generatory ozonu, zamgławiacze), wirusobójczych środków chemicznych i wiedzy.

 

Usuwanie wirusów z domu, czyli priorytety odkażania

Najbardziej narażone lokacje w naszym otoczeniu to przedmioty i powierzchnie często dotykane przez różne osoby i rozmaite powierzchnie w okolicy stanowisk pracy. Wirus rozprzestrzenia się w ślinie, wydzielinie z nosa i płuc oraz innych płynach ustrojowych. Dlatego miejscami takimi będą – blaty, klamki, uchwyty, poręcze, drzwi, biurka, stoły, pilot do TV, klawiatura komputera. Dalej będą to także ściany i podłogi pomieszczeń.

 

Jak odkazić mieszkanie po koronawirusie?

Koronawirus jest podatny na działanie alkoholu w stężeniu 60-70% i wystarczy minuta do jego dezaktywacji. Warto wprowadzić do codziennej rutyny przecieranie omawianych miejsc w domu czy biurze ściereczką nasączoną alkoholem, lub preparatem dezynfekcyjnym na jego bazie. Można także użyć w tym celu atomizera, nanieść środek na dezynfekowane powierzchnie odczekać ok. minuty i przetrzeć ścierką lub pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Wadą tej metody jest jej ograniczony zasięg, wirusy mogą pozostawać aktywne także na innych powierzchniach jak meble, ściany. W takim wypadku pomóc mogą profesjonalne rozwiązania jak zamgławianie pomieszczeń oraz ozonowanie

 

Dezynfekcja COVID – 19 po koronawirusie poprzez zamgławianie ULV i ozonowanieZamgławianie ULV

 

Do dezynfekcji wirusów i bakterii profesjonalne firmy stosują przeważnie dwie metody. Jedną z nich jest zamgławianie ULV (Ultra Low Volume) tzw. zimna mgła (zobacz film). Polega ona na rozpyleniu środków biobójczych przy użyciu elektrycznych wytwornic aerozolu. Metoda wymaga wiedzy na temat używanych preparatów, tak aby dobrać odpowiednie stężenie substancji aktywnej unieszkodliwiającej SARS-CoV-2, a także aby nie uszkodzić powierzchni podczas dezynfekcji. Dezynfekcja COVID 19 przez zamgławianie pomieszczeń jest bardzo wydajną i skuteczną metodą, gdyż pozwala w krótkim czasie pokryć sufity, ściany, podłogi i wyposażenie środkiem odkażającym.

Czy ozonowanie niszczy koronawirusa?

Inną formą dezynfekcji jest ozonowanie pomieszczeń. Odkażanie mieszkań, biur, przychodni, sklepów czy aptek przeprowadza się przy użyciu przenośnych generatorów ozonu. Ozon jest gazem, który jest silnym utleniaczem i jedną z najskuteczniejszych substancji dezynfekujących. Jest 3000 razy szybszy oraz 50 razy skuteczniejszy od chloru. Niszczy wszystkie znane dotąd wirusy, bakterie, pleśnie, grzyby. Ozonowanie wymaga wcześniejszego przygotowania pomieszczeń oraz jest czasochłonne. Ważne aby utrzymać właściwe stężenie ozonu w pomieszczeniach i stale monitorować je przy użyciu miernika. Ozonowanie biur i mieszkań niszczy koronawirusa nie tylko w powietrzu ale także na powierzchniach, z którymi ozon ma kontakt. Warto zaznaczyć, że do ozonowania biur i mieszkań przeciw wirusom nie nadają się tanie ozonatory chińskie, które można zakupić na serwisie aukcyjnym. Nie są one w stanie wyprodukować odpowiedniego stężenia gazu, zaś zastosowana technologia jest szkodliwa dla materiałów i powierzchni. Ponadto ich wydajność szybko spada wraz z każdą roboczogodziną. W naszej firmie stosujemy wyłącznie wysokowydajne, polskie generatory ozonu, w której zastosowanie mają autorskie rozwiązania technologiczne producentów.

By nasz dom był w 100% bezpieczny warto postawić na firmę z doświadczeniem oraz odpowiednim sprzętem. Korzystamy także z miernika ozonu EWIMAR-WB Multigas III dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować osiągnięcie odpowiedniego do dezynfekcji stężenia ozonu.

 

Kto powinien odkazić pomieszczenia w swoim domu lub firmie?

Z usług zamgławiania lub ozonowania powinny skorzystać wszystkie osoby lub instytucje, które miały styczność z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2. Szczególne wskazania do takich zabiegów zachodzą w miejscach publicznych i mieszkaniach prywatnych, w których przebywała osoba z diagnozą COVID-19. Warto również wprowadzić program profilaktycznej dezynfekcji w każdym zakładzie pracy, w którym pracuje co najmniej kilka osób i gdzie nie wdrożono systemu pracy zdalnej.

 

Cennik odkażania pomieszczeń po koronawirusie SARS-CoV-2 / Dezynfekcja COVID – 19

Nasz cennik dezynfekcji jest elastyczny i dostosowany pod każde zlecenie oraz Klienta. Uzależniony jest on głównie od metrażu i wysokości pomieszczeń, ilości pomieszczeń, wyposażenia, zastosowanych metod i środków, częstotliwości zabiegów. Prosimy o kontakt w celu zapoznania się z ofertą cenową. 

 

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 512 607 067 lub mailowo olpest.serwis@gmail.com w celu uzyskania szczegółów oraz zamówienia usług.