Komary i kleszcze

KOMARY

Rozwijają się w środowisku wodnym i właściwie w każdym rodzaju wód, nawet silnie zanieczyszczonych. Także rozmiar zbiornika nie ma znaczenia – mogą to być nawet kałuże, czy nawet wiadra… O ich sile przystosowawczej świadczy też fakt, że spotkać je można od terenów arktycznych po tropikalne. 

Owady żerują po zachodzie słońca. Samice do produkcji jaj potrzebują protein zawartych w krwi, dlatego też intensywnie poszukują żywicieli. Człowieka rozpoznają po zapachu ciała, dwutlenku węgla, temperaturze i wilgotności. Są w stanie przebyć dystans kilku kilometrów, aby spożyć posiłek.

Przeciętna długość życia sięga maksymalnie kilku tygodni.

KLESZCZE

Zwalczanie kleszczy Olsztyn

Wyróżnia się ponad 850 gatunków kleszczy (w Polsce 19 gatunków), które spotkać można w rozmaitych środowiskach. Niektóre z nich są w stanie przeżyć bez pożywienia nawet kilka lat. Prowadzą raczej stateczny tryb życia i samodzielnie przemieszczają się jedynie na kilkanaście – kilkadziesiąt metrów.

Larwy kleszczy, po wykluciu czekają na roślinności na żywiciela, którego atakują w momencie otarcia. Kleszcze w celu pobrania pokarmu z krwi atakują zwierzęta domowe, a także ludzi. Wiąże się to z wielkim zagrożeniem z uwagi na przenoszenie chorób. Główne choroby odkleszczowe to kleszczowe zapalenie mózgu, choroba skokowa owiec, borelioza, gorączka plamista. Ponadto przenoszą patogeny z rodzaju Babesia, riketsji, wirusów gorączki omskiej.

ODKOMARZANIE I ZWALCZANIE KLESZCZY

Źródłem populacji komarów może być każda stojąca woda. Miejsca wylęgania komarów można ograniczyć, zapewniając odprowadzanie stojącej wody i likwidację przedmiotów w których woda może się zbierać (wykopy, stare opony, puszki, wiadra).

W ramach usługi identyfikujemy miejsca mogące stanowić wylęgarnię komarów i używamy w nich larwicydów. Są to specjalistyczne, ekologiczne preparaty do zwalczania larw komarów, bez oddziaływania chemicznego. Można stosować je bez obaw o organizmy wodne. Preparat likwiduje napięcie powierzchniowe cieczy, przez co larwy komarów unoszące się na powierzchni toną.

Następnie przystępujemy do zabiegu chemicznego wykonywanego metodą oprysku (przy użyciu opryskiwacza spalinowego), a na końcu zamgławiania termicznego. 

Dodatek adjuwantu powoduje lepszą przyczepność cieczy roboczej do roślin oraz zapobiega wymywaniu preparatu przez deszcz.

Środki używane do zwalczania komarów likwidują także kleszcze zasiedlające roślinność na obszarze zabiegu.

Więcej o naszych metodach: http://olpestserwis.pl/#oferta