Komary i kleszcze

ZWALCZANIE KLESZCZY I KOMARÓW – SPRAWDŹ NASZ SPOSÓB NA SPOKOJNE LATO

 


KOMARY rozwijają się w środowisku wodnym i właściwie w każdym rodzaju wód, nawet silnie zanieczyszczonych. Także rozmiar zbiornika nie ma znaczenia – mogą to być nawet kałuże, czy nawet wiadra… O ich sile przystosowawczej świadczy też fakt, że spotkać je można od terenów arktycznych po tropikalne. Owady żerują po zachodzie słońca. Samice do produkcji jaj potrzebują protein zawartych w krwi, dlatego też intensywnie poszukują żywicieli. Człowieka rozpoznają po zapachu ciała, dwutlenku węgla, temperaturze i wilgotności. Są w stanie przebyć dystans kilku kilometrów, aby spożyć posiłek.

Przeciętna długość życia sięga maksymalnie kilku tygodni.

 


Zwalczanie kleszczy Olsztyn

KLESZCZE wyróżnia się ponad 850 gatunków kleszczy (w Polsce 19 gatunków), które spotkać można w rozmaitych środowiskach. Niektóre z nich są w stanie przeżyć bez pożywienia nawet kilka lat. Prowadzą raczej stateczny tryb życia i po wykluciu z jaj samodzielnie przemieszczają się jedynie na kilkanaście – kilkadziesiąt metrów. Pajęczaki są roznoszone głównie przez małe gryzonie. Z tego powodu zwalczanie kleszczy na działce jest jak najbardziej uzasadnione i skuteczne. Wyróżniamy dwa okresy wzmożonej aktywności kleszczy, jest to wiosna oraz wczesna jesień – to wtedy najlepiej wykonywać opryski mające na celu zwalczanie kleszczy. 

Larwy kleszczy, po wykluciu czekają na roślinności na żywiciela, którego atakują w momencie otarcia. Kleszcze w celu pobrania pokarmu z krwi atakują zwierzęta domowe, a także ludzi. Wiąże się to z wielkim zagrożeniem z uwagi na przenoszenie chorób. Główne choroby odkleszczowe to kleszczowe zapalenie mózgu, choroba skokowa owiec, borelioza, gorączka plamista. Ponadto przenoszą patogeny z rodzaju Babesia, riketsji, wirusów gorączki omskiej.


ODKOMARZANIE

JAK ZWALCZAĆ KOMARY WE WŁASNYM ZAKRESIE?

Źródłem populacji komarów może być dosłownie każda stojąca woda. Larwy są odporne nawet na znaczne zanieczyszczenia chemiczne wody, w której się rozwijają. Miejsca wylęgania komarów można ograniczyć, zapewniając odprowadzanie stojącej wody i usunięcie z otoczenia przedmiotów, w których woda może się zbierać (wykopy, stare opony, puszki, wiadra, warto udrożnić rynny itp.) Na osobniki dorosłe proponujemy stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zawierające DEET (polecamy z oferty naszego sklepu: https://www.sklep.olpest.pl/mugga-extra-strong-deet-50-na-komary-i-kleszcze-p-166.html). 

 

 

PROFESJONALNE ZWALCZANIE KOMARÓW

Gdy próby wyeliminowania komarów we własnym zakresie zawiodą lub gdy konieczne jest szybkie osiągnięcie efektu, warto zwrócić się po fachową pomoc. W ramach usługi identyfikujemy miejsca mogące stanowić wylęgarnię komarów i używamy w nich larwicydów. Są to specjalistyczne, ekologiczne preparaty do zwalczania larw komarów, bez oddziaływania chemicznego. Można stosować je bez obaw o organizmy wodne. Preparat likwiduje napięcie powierzchniowe cieczy, przez co larwy komarów unoszące się na powierzchni toną.

Następnie przystępujemy do zabiegu chemicznego wykonywanego metodą oprysku (przy użyciu opryskiwacza spalinowego z dyszą do zamgławiania ULV) lub/oraz wykonujemy zamgławianie termiczne. Zabieg wykonujemy głównie w miejscach zacienionych, gęstej roślinności i wszędzie tam gdzie za dnia mogą odpoczywać dorosłe osobniki komarów.

Dodatek adjuwantu powoduje lepszą przyczepność cieczy roboczej do roślin oraz zapobiega wymywaniu preparatu przez deszcz nawet do kilku tygodni.

Więcej o naszych metodach: http://olpestserwis.pl/#oferta

 

ZWALCZANIE KLESZCZY

JAK ZWALCZYĆ KLESZCZE NA DZIAŁCE?

Problem z kleszczami zauważalnie nasila się z roku na rok. Im bliżej natury znajduje się nasza działka, tym większe ryzyko napotkania żerujących kleszczy. Nie jest to oczywiście regułą, gdyż kleszcze występują nawet na terenach miejskich i nie tylko w parkach. Najprostszą metodą ochrony przed kleszczami jest stosowanie odzieży zakrywającej jak najwięcej części naszego ciała. Po powrocie do domu, należy każdorazowo odzież zmienić i wyprać. Może to być jednak niewystarczające, dlatego warto również użyć repelentów z DEET, pamiętając aby nie używać tych preparatów na ubranie, a bezpośrednio na skórę (link w akapicie dot. komarów). Jeśli na naszej działce nie przebywają zwierzęta domowe, lub jeśli są na niej miejsca niedostępne dla zwierząt, warto umieścić tam papierowe tuby wypełnione skrawkami tkanin nasączonych preparatem z permetryną. Dzięki temu, gryzonie występujące na działce, pobiorą materiały i wyścielą nimi gniazda, przeprowadzając tym samym dezynsekcję.

 

 

ZWALCZANIE KLESZCZY – SKUTECZNE OPRYSKI NA KLESZCZE

W przypadku gdy problem z kleszczami jest poważny, a żadne dotychczasowe metody nie zadziałały warto zdecydować się na profesjonalną usługę zwalczania kleszczy. Dzięki odpowiedniej technice oprysku, skutecznym i bezpiecznym preparatom, jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować populację kleszczy występującą na danej działce. Preparaty będą wykazywać działanie do kilku tygodni, jednocześnie nie wywierając żadnego toksycznego wpływu na zwierzęta oraz ludzi, którzy na niej przebywają. Taki okres w zupełności wystarczy, aby zwalczyć kleszcze, które wylęgły się lub zostały przyniesione na działkę przez inne zwierzęta. Statyczny tryb życia kleszczy wpływa na to, że po jednym oprysku można cieszyć się niemal całym sezonem spokoju. Zalecamy powtórzyć zabieg wczesną jesienią, lub pod koniec lata, tak by wyeliminować ryzyko pojawienia się nowych kleszczy wraz z nadejściem drugiej fali.