Ozonowanie Olsztyn

Ozonowanie Olsztyn – usługi w oparciu o wydajne generatory z pomiarem stężenia ozonu

Ozonowaniem nazywamy zabieg dezynfekcji lub dezodoryzacji pomieszczeń bądź pojazdów przy użyciu ozonu. Metoda niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala na tzw. suchą dezynfekcję bez użycia środków chemicznych nanoszonych w postaci roztworów. Jednym ozonowaniem pozbywamy się w tym samym czasie brzydkich zapachów, alergenów, roztoczy, bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, a w pomieszczeniach pozostaje przyjemny, świeży zapach.

OZON – CO TO JEST?


Ozonowanie

Ozon jest gazem stanowiącym w naturze składnik ziemskiej atmosfery. Powstaje na wysokości około 30 kilometrów w wyniku oddziaływania promieni UV na cząsteczki tlenu. Odkryty został w 1840 roku przez niemieckiego chemika Friedricha Schonbeina, a nazwa pochodzi od greckiego słowa „ozein” (zapach). W wyniku postępu technologicznego jesteśmy w stanie wyprodukować ozon za pomocą urządzeń elektronicznych nazywanych generatorami ozonu.

Zastosowanie ozonu w służbie człowieka sięga już ponad 100 lat. Ozonowanie stosowane jest od dawna w wielu obszarach medycyny. W dzisiejszych czasach z powodzeniem ozon stosuje się jako środek dezynfekcyjny wody, powietrza, czy artykułów spożywczych.

Wiele osób pyta nas jak i właściwie na co pomaga ozon? Czy ozonowanie mieszkań, biur, przedszkoli daje wymierne korzyści? Przy tym pytaniu często podkreślana jest potencjalna szkodliwość ozonu.

 

SZKODLIWOŚĆ OZONU – czy ozonowanie jest szkodliwe?


 

Ozon jest bardzo silnym utleniaczem i powoduje utlenianie związków organicznych. W wyniku tej reakcji następuje uszkodzenie ścian komórkowych np. bakterii, co prowadzi do ich zniszczenia. Nie można powiedzieć, że ozon jest obojętny dla człowieka. To gaz toksyczny, a więc może negatywnie wpływać na zdrowie o ile jest wdychany w dużym stężeniu przez określony czas. Firma dezynfekcyjna przeprowadzająca ozonowanie powinna posiadać przeszkolenie ze stosowania generatorów ozonu oraz zadbać o bezpieczne warunki pracy.

Nadmiar ozonu może wywołać suchość w gardle i ustach, napad kaszlu, ból głowy oraz ból w klatce piersiowej. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia może spowodować zwłóknienie płuc. Szkodliwość ozonu zależy oczywiście od stężenia, czasu i drogi narażenia na kontakt. Dopuszczalny poziom ozonu w powietrzu wynosi 120 µg/m3 w ciągu 8 godzin.

Szkodliwość ozonu na rośliny, zwierzęta, czy przedmioty lub powierzchnie, również zależna jest od stężenia i czasu ekspozycji. Ozon wykazuje niszczące działanie przede wszystkim dla przedmiotów wykonanych z gumy oraz roślin. W miarę możliwości zaleca się ich usunięcie. W ozonowanych pomieszczeniach nie mogą przebywać także zwierzęta.

Po zabiegu ozon rozkłada się ostatecznie do zwykłego tlenu, dlatego nie należy obawiać się pozostałości po ozonowaniu mieszkania, biura czy przedszkola. Ozonowanie pomieszczeń jest jedną z najbezpieczniejszych metod dezynfekcji, gdyż nie pozostawia śladu chemicznego.

 

OZONOWANIE OLSZTYN – EFEKTYWNA METODA DEZYNFEKCJI

Ozonowanie


 

Właściwości utleniające przekładają się także na praktyczne aspekty zabiegów ozonowania. Aktywność ozonu wobec drobnoustrojów jest 50-krotnie wyższa niż chloru. Badania wyraźnie wskazują na skuteczność bakteriobójczą ozonu nawet na drobnoustroje odporne na inne związki chemiczne. Jednocześnie zaletą ozonu jest krótszy czas działania względem chlorowych preparatów. z roku na rok ozonowanie staje coraz bardziej popularną metodą o szerokim zastosowaniu. Poza zastosowaniami medycznymi, ozonowanie wykorzystuje się także w dezynfekcji ścieków, konserwacji i dezynfekcji żywności. Badania potwierdziły znaczną redukcję bakterii Bacillus subtilis, E. coli czy  Salmonelli  w ściekach oraz na owocach poddanych działaniu ozonu.

Nic więc dziwnego w tym, że zwłaszcza w czasach zagrożenia pandemicznego ozonowanie biur, ozonowanie domu, przedszkoli, ozonowanie mieszkań staje się coraz powszechniejsze. Zwłaszcza w dużych miastach jak ozonowanie Olsztyn, Elbląg. Coraz częściej wykonujemy usługi także w mniejszych miejscowościach jak Ostróda, Nidzica, Szczytno, Biskupiec co oznacza rosnącą świadomość i potrzebę ozonowania.

 

ODGRZYBIANIE METODĄ OZONOWANIA


Ze względu na stan gazowy, ozon bardzo dobrze nadaje się do odgrzybiana pomieszczeń i ścian. W trakcie zabiegu oprócz ozonowania stosujemy również sprawdzone preparaty chemiczne, którymi nasączamy powierzchnie zapobiegając nowym wykwitom. Rozprowadzony w pomieszczeniu ozon niszczy zarodniki grzyba, które mogą znajdować się w powietrzu oraz na powierzchniach, wewnątrz mebli, pod dywanami.

 

 

OZONOWANIE PRZECIW SARS-COV-2 (COVID-19)

 


Silne właściwości utleniające powodują, że ozon nadaje się do zwalczania wirusów. Warunkiem jest jednak stosowanie generatorów ozonu o wysokiej wydajności oraz pomiar stężenia ozonu. Badania naukowe potwierdziły skuteczność ozonowania w eliminacji wirusa Polio, Norwalk, HAV, HBV, SARS-COV oraz SARS-COV-2. Należy pamiętać że działanie dezynfekujące jest doraźne i ozonowanie pomieszczeń należy wykonywać regularnie, zależnie od intensywności z jaką pomieszczenia są używane, a także z uwzględnieniem możliwości ich wentylacji.

 

 

 

JAK DZIAŁA OZON?


Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, składającym się z trzech połączonych atomów tlenu (O3). Cząsteczki ozonu wykazują ogromną reaktywność z różnorodnymi związkami organicznymi znajdującymi się w pomieszczeniach. Szacuje się, że w stosunku do bakterii działa 3000 razy szybciej i 50 razy skuteczniej od chloru. Jego ogromną zaletą jest biodegradowalność, po ok. 20 minutach od wygenerowania cząsteczka ozonu rozpada się, tworząc tlen (O2). Nie tworzy przy tym żadnych trwałych, szkodliwych związków. Wręcz przeciwnie.

Dzięki działaniu ozonu rozbija się wiązania niepożądanych związków organicznych (zapachy, alergeny, mikroby) i trwale unieszkodliwia.

 

FIRMA GODNA ZAUFANIA


Ozonowanie przeprowadzamy przy użyciu bardzo wydajnych przenośnych generatorów ozonu polskiej produkcji. Należy uważać na firmy, świadczące usługi przy użyciu „generatorów” za kilkaset złotych dostępnych na popularnych serwisach aukcyjnych. Korzystają one z chińskich urządzeń nie produkujące wystarczających stężeń do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Ozon powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych mających miejsce w urządzeniu i wprowadzany jest do atmosfery pomieszczenia lub pojazdu. Stosując środki ochrony osobistej stężenie ozonu stale monitorujemy, aby mieć pewność dezynfekcyjnego działania.

Czas ozonowania zależy od takich czynników jak wysokość i metraż pomieszczeń, przyczyna ozonowania, planowane stężenie ozonu.

 

Kto powinien skorzystać z ozonowania?


Zabiegi ozonowania polecamy przede wszystkim osobom podatnym na infekcje, chorym na choroby zakaźne, alergikom, ale także w sytuacjach powodujących powstanie brzydkich zapachów. Pamiętajmy, że ozonowanie zapewnia nam:

– likwidację wirusów, bakterii;

– eliminację roztoczy i alergenów;

– niweluje zapachu dymu papierosowego, dymu po pożarze;

– czystą i odgrzybioną klimatyzację;

– odświeżony zapach w mieszkaniu, biurze, hotelu, aucie;

– odgrzybiony dom, mieszkanie, pomieszczenie;

– usunięte brzydkie zapachy o różnym pochodzeniu (np. po rozkładzie);

Należy pamiętać, że ozonowanie w dużym stopniu wyjaławia nasze otoczenie więc nie powinno być przeprowadzane zbyt często (zaleca się 1 raz na 3 miesiące).

 

Ozonowanie Olsztyn – cennik

Koszt ozonowania ustalamy zawsze indywidualnie i zależy od łącznej powierzchni poddanej zabiegowi jak też jego przyczyny. Inaczej wykonuje się ozonowanie po pożarze, a inaczej dezynfekcję po osobie zmarłej. Dużą rolę odgrywa układ pomieszczeń oraz kubatura. Zapraszamy do kontaktu, a na pewno zaproponujemy Państwu najlepszą cenę w regionie!