Sprzątanie po gołębiach

Problem z ptasimi odchodami, zwłaszcza w dużych miastach regionu jak Olsztyn czy Elbląg, jest bardzo powszechny. Zanieczyszczenia powoduje głównie gołąb miejski. Jest to gatunek synantropijny, chroniony stąd też w miastach rozmnaża się on w dość szybkim tempie.
Gołębie wykorzystują niezagospodarowane przez człowieka miejsca, często z bardzo trudnym dostępem. Sprzątanie po gołębiach może więc okazać się prawdziwym wyzwaniem. Najczęściej usuwanie odchodów przeprowadzamy na strychach i poddaszach wiekowych kamienic, ale nie jest to regułą. Wystarczy bowiem niezabezpieczone okno na dowolnym poddaszu, aby w krótkim czasie ptaki urządziły tam gołębnik. Niejednokrotnie gołębie budują gniazda i zasiedlają nieużywane balkony lub parapety. Oprócz ich sprzątania warto wprowadzić także zabezpieczenia (kolce, siatki).

 

ZAGROŻENIA ZE STRONY PTAKÓW


O ile same ptaki nie stanowią niebezpieczeństwa dla ludzi, o tyle groźne mogą być ich odchody oraz insekty żerujące w gniazdach i na gołębiach. Odchody gołębi, które nie są sprzątane na bieżąco powodują także nieestetyczne odbarwienia. Często szpecą one elewację, uniemożliwiają korzystanie ze strychu, poddasza, balkonu. W miejsca zanieczyszczonych odchodami po gołębiach unosi się także nieprzyjemny zapach.

Sprzątanie odchodów po gołębiach powinno być wykonane głównie ze względów zdrowotnych. Zalegające przez dłuższy czas odchody wysychają i w końcu zamieniają w drobny pył, który wypełnia zamknięte przestrzenie strychów, poddaszy lub unosi się z wiatrem bądź podczas zmiatania.

Największym zagrożeniem jest ornitoza. Chorobą można zarazić się wdychając pył z odchodów. W najgorszych przypadkach dochodzi do ogólnoustrojowej choroby charakteryzującej się ciężkim zapaleniem płuc. Drobnoustroje wywołujące ornitozę mogą wywołać zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego, wątroby, spojówki, mózgu.

 

Innym zagrożeniem zagrożeniem są insekty, które znajdujemy w gniazdach gołębi oraz ich odchodach. Jeśli zaniedbamy sprzątanie po gołębiach, w niedługim czasie może okazać się, że do naszego mieszkania przedostają się nieproszeni goście. Warto tu podkreślić zwłaszcza obrzeżka gołębiego i ptaszyńca kurzego.

Ich zwalczanie jest bardzo trudne i wiąże się z wezwaniem profesjonalnej ekipy dezynfekcji, dezynsekcji, deratyzacji. Zwalczanie obrzeżka gołębiego i ptaszyńca kurzego, który zalęgł się w mieszkaniu jest koniecznością. Insekty przenoszą drobnoustroje, wywołują choroby, a do tego żywią się krwią.

 

 

FACHOWA POMOC W WALCE Z PTASIMI ODCHODAMI


Zapewniamy profesjonalną usługę sprzątania poddasza, strychu, balkonu po gołębiach, lub odchodów innych ptaków oraz zwierząt np. kun. Usługa obejmuje nie tylko usuwanie odchodów, ale także fachową dezynfekcję i dezynsekcję. Zwalczamy obrzeżka gołębiego, ptaszyńca kurzego oraz wszelkie insekty, które dotyczą ptaków. Stosujemy metodę zamgławiania ULV  lub oprysku grubokroplistego.
Zapraszamy do kontaktu w celu wyceny.

Polecamy także serię produktów do odstraszania ptaków w naszym sklepie: