Zwalczanie pluskwy, odpluskwianie, pluskwa domowa

 

zwalczanie pluskwy olsztyn

Dorosła pluskwa znaleziona w trakcie inspekcji sypialni / zwalczanie pluskwy domowej Olsztyn, Ostróda, Nidzica (źródło: OLPEST SERWIS)

ZWALCZANIE PLUSKWY TO ZADANIE DLA PROFESJONALISTÓW

Pluskwy domowe to owady należące do rzędu pluskwiaków równoskrzydłych (Hemiptera). Budzą wielką odrazę, a także szok, spowodowany ich wzrastającą liczebnością w XXI w. Niestety współczesne osiągnięcia cywilizacyjne sprzyjają tym szkodnikom. Przemieszczają się „na gapę” w autobusach, pociągach, samolotach, z naszymi ubraniami, bagażami. Zasiedlają pokoje hotelowe, sanatoria, internaty, sale kinowe. Porażenie naszego mieszkania pluskwami przeważnie jest dziełem przypadku. Obecność pluskiew w domu nie jest zależna od czystości i stanu higieny

Angielska nazwa insekta (bedbug, bed = łóżko, bug = żuk) mówi nam wprost, że pluskwy to owady żerujące głównie na łóżkach choć zasiedlają również okolice łóżek, w tym inne elementy wyposażenia wnętrz. Nie przenoszą chorób, ale nocą żywią się naszą krwią, co samo w sobie stanowi wystarczająco dyskomfortowy powód do zwalczania pluskwy.

Odpluskwianie najlepiej powierzyć fachowcom dysponującym jedną z najskuteczniejszych metod – zamgławianiem „na zimno” (ULV), a także metodą oprysku i termiczną. Warto pamiętać,że próby zwalczania tych insektów na własną rękę mogą przyczynić się do ich uodpornienia na środki biobójcze bądź spowodować czasową migrację do innych pomieszczeń, a to znacznie utrudni skuteczne wytępienie!

 

 

OPIS

Pluskwa domowa (łac. Cimex lectularius)

zwalczanie pluskwy olsztyn

Pluskwa domowa (źródło: CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack. Photo Credit: Piotr Naskreck)

 

 

Dorosłe osobniki osiągają 5 mm długości. Mają czerwonobrązowy kolor, przechodzący w purpurę gdy owady są opite krwią. Odnóża mają zakończone pazurkami, co sprawia,  że dobrze wspinają się jedynie po szorstkich powierzchniach. Pluskwy żywią się wyłącznie krwią, zazwyczaj ludzką, ale w razie braku człowieka mogą żerować także na zwierzętach.

Pluskwy składają jaja mierzące ok. 1 mm długości o perłowobiałej barwie. Szacuje się, że jedna samica może złożyć nawet do ok. 400 jaj w ciągu swego życia (od 3-5 jaj dziennie). Owady po wykluciu przechodzą 5 stadiów rozwojowych zanim osiągną postać dorosłą. Przed każdą wylinką nimfa musi spożyć pełen posiłek, oznacza to, że owady odżywiają się co 10 dni. W razie braku żywiciela, pluskwa może przetrwać nawet rok bez pożywienia.

 

 

pluskwy

Jaja pluskwy (białe), nimfy tuż po wylęgu (żółte) i dorosły osobnik (ciemnobrązowy), na obszyciu łóżka (źródło: OLPEST SERWIS)

 

PO CZYM ROZPOZNAĆ OBECNOŚĆ PLUSKWY?

  • Swędzenie skóry i ślady ukąszeń, zwłaszcza w trakcie nocy lub nad ranem, topodstawowy objaw by podejrzewać obecność pluskwy. Z uwagi na różnorodność reakcji alergicznych u każdego człowieka ukąszenia wyglądają inaczej. Wskazana jest inspekcja mieszkania przez specjalistę w celu określenia czy chemiczne zwalczanie pluskiew jest w tym przypadku konieczne.
    Odchody pluskiew są bardzo charakterystyczne. Przypominają piegi z atramentu i można je znaleźć przy szczelinach, pod obrazkami, na łączeniach drewnianych elementów, na tapicerce meblowej.
  • – Zwróć uwagę na obszycia i zagięcia tapicerki oraz dolne i tylne części mebli, które izolują owady od światła. W okolicy gniazd zostawiają perłowobiałe jaja długości ok. 1 mm, przypominają mikroskopijne ziarnka ryżu. Dodatkowo znajdziesz tam porzucone pancerzyki.

 

 

 

 

 

ZWALCZANIE PLUSKWY DOMOWEJ

Należy podkreślić, że pluskwa domowa jest obecnie jednym z najtrudniejszych do wytępienia szkodników. Na całym świecie ich populacja stale rośnie, a dzieje się tak na skutek mutacjom i ewolucji. Owady stają się coraz bardziej odporne na powszechnie stosowane środki chemiczne, głównie pyretroidowe.

Zwalczanie pluskwy wymaga sporego doświadczenia, gdyż pominięcie kilku, a nawet jednego gniazda, może skutkować nieskutecznością zabiegu. Dodatkowo eliminacja tak trudnego przeciwnika wymaga zastosowania sprawdzonych środków chemicznych. Stosujemy wypracowaną przez nasze doświadczenie kombinację preparatów o różnym mechanizmie działania, tak by zminimalizować ryzyko uodpornienia i zwiększyć efektywność.

Zabiegi zwalczania przeprowadzamy dwukrotnie (w skrajnych przypadkach konieczny jest trzeci zabieg) i każdy z nich składa się z 3 lub opcjonalnie 4 etapów.

pluskwy Olsztyn

Gniazdo pluskwy w zainfekowanym łóżku (źródło: OLPEST SERWIS)

ETAP I – INSPEKCJA

Dokładna inspekcja pomieszczeń w celu odnalezienia wszystkich ognisk pluskwy. Obejmuje łóżka, kanapy, meble, listwy, ściany, obrazy. Ten ważny etap ma na celu nie tylko określenie miejsc występowania owadów, ale też wielkości populacji i potencjalnego źródła problemu.

ETAP II (OPCJONALNY) – WYPARZANIE

W szczególnych przypadkach lub na życzenie klienta, stosujemy wyparzanie mebli (CZYTAJ WIĘCEJ) przy użyciu profesjonalnej parownicy Karcher. Para o ciśnieniu 3,5 bara i temperaturze 145 stopni Celsjusza likwiduje zarówno jaja, nimfy oraz dorosłe owady. Jest to metoda wspomagająca  główny zabiegu chemiczny zwalczania pluskiew.

ETAP III – OPRYSK GRUBOKROPLISTY

W celu dokładnej aplikacji środków chemicznych stosujemy oprysk grubokroplisty najbardziej zainfekowanych mebli.

ETAP IV – ZAMGŁAWIANIE ULV

Ostatnim etapem jest zamgławianie całego mieszkania. Dzięki drobnym kroplom preparat równomiernie pokrywa wszystkie powierzchnie i dociera do niedostępnych zakamarków. Czytaj więcej o zamgławianiu: TUTAJ.

Sprawdź także ofertę naszego sklepu, gdzie znajdziesz skuteczne środki na pluskwę: https://www.sklep.olpest.pl/zwalczanie-owadow-biegajacych-c-1_2.html