Szerokie spektrum zastosowań rozmaitych pułapek pozwala na zwalczanie za ich pomocą owadów i gryzoni. Ponadto pułapki służą także do monitorowania obecności niektórych szkodników w obiektach (np. dla celów monitoringu HACCP). Zdecydowanie ich zaletą jest fakt, iż nie są toksyczne, a więc ich użycie nie wiąże się z ryzykiem zatruć. Jako przynętę stosuje się w nich niegroźne atraktanty feromonowe lub pokarmowe.
PUŁAPKI LEPOWE
Na owady:
– stosuje się zarówno pułapki feromonowe jak i pokarmowe, te pierwsze służą głównie do kontroli chrząszczy i motyli magazynowych (np. mole) zaś pokarmowe przyciągają owady biegające jak karaluchy, prusaki;
Na gryzonie:
– stosuje się silne lepy z atraktantem zawartym w kleju, lub zewnętrznym na bazie zbóż lub innym; jest to dobra metoda na szybką likwidację dużej populacji gryzoni, bez ryzyka zalegania zatrutych osobników w niedostępnych miejscach;
PUŁAPKI ZATRZASKOWE
Wraz z pułapkami lepowymi stanowią podstawowe narzędzie do szybkiej i skutecznej walki z gryzoniami w miejscach gdzie zastosowanie trucizny nie jest wskazane.
PUŁAPKI ŻYWOŁOWNE
Za ich pomocą odłowić można większe ilości myszy lub te szczury, które są wyjątkowo przebiegłe i unikają innych narzędzi ich zwalczania. Pułapki żywołowne stosujemy także do usuwania innych zwierząt niepożądanych, których nie można uśmiercić. Do takich zabiegów należy odławianie kuny, które realizujemy w okolicach miasta Olsztyn.